Valašské muzeum v přírodě

Toto ojedinělé muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, nazývané skanzen, představuje ukázku tradiční lidové architektury, uchovávají se zde originální dřevěné stavby z 18. a 19. století. Návštěvnost je zde srovnatelná s návštěvností Pražského hradu. Toto „živé muzeum“ ukazuje, jak se pěstovaly původní plodiny, choval dobytek a také předvádí návštěvníkům tradiční řemesla. Muzeum se dělí na 4 části a to na Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu, Valašskou dědinu a pod jeho správou jsou také Pustevny. Pestrou celoroční programovou nabídku najdete na: www.vmp.cz.

Vzdálenost od penzionu: 10 km

Jurkovičova rozhledna

Známý architekt Dušan Jurkovič navrhl vyhlídkovou věž, která dnes stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm, již v roce 1896, tedy před 116 lety. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů.
Zajímavostí stavby je to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

Vzdálenost od penzionu: 10 km

Muzeum Velké Karlovice

Karlovské muzeum se nachází v historickém středu Velkých Karlovic. Ve dvou budovách památkově chráněného objektu bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice, které poskytují výmluvný a charakteristický obraz života lidí v tomto rázovitém koutu Valašska. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru. Atmosféru dokresluje prostá valašská kuchyně s původním vybavením.

Vzdálenost od penzionu: 10 km

Pustevny

Pustevny jsou nejoblíbenějším turistickým střediskem v Beskydech a socha Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť, je neznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje.

Dvě nejznámější stavby Pusteven jsou Libušín a Maměnka, které navrhl světoznámý slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Byly zpřístupněny v roce 1899 a velkou rekonstrukcí prošly ve druhé polovině devadesátých let minulého století a znovu na začátku tohoto století.

Bohužel Libušín v března 2014 vyhořel. Na jeho obnovu se pořádá Veřejná sbírka, kterou oranizuje Valašské muzeum v přírodě. Na původní výzdobě Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš. Podle jeho kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry malíř Karel Štapfer.

Vzdálenost od penzionu: 17 km

Radhošť

Radhošť je nejznámější hora v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Měří 1129 metrů a nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky a Malou a Velkou Fatru.

Radhošť bývá spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj po svém příchodu na Velkou Moravu kdy v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Říká se, že jeho modla byla uložena v podzemním chrámu.

Masiv hory je protkán pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, dlouhými až několik stovek metrů. Podle jedné z pověstí bývaly ještě na počátku století tak prostorné, že jimi mohl z Pusteven až na Radhošť projet vůz tažený koňmi. Řada skalních puklin a podzemních jeskyní sváděla i k představám nadpozemských bytostí.

Na Radhošť se dostanete nejlépe pěšky z Pusteven, délka trasy je 3,9 km.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Živé muzeum gobelínů představuje ojedinělý projekt Moravské gobelínové manufaktura, který umožňuje návštěvníkům navštívit gobelínové a kobercové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu, a vychutnat si tak atmosféru tradičního uměleckého řemesla.

Vzdálenost od penzionu: 27 km

Zámek Kinských

Empírový zámek u rozlehlého parku získal svou současnou podobu v polovině 19. století. Dnes zámek slouží jako muzeum, ale také jako dějiště společenských a kulturních akcí. Stálé expozice: sklo a gobelíny – umělecké řemeslo a průmysl ve VM, nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí, kavárnička Antonína Duřpeka, vůně kávy ve Valašském Meziříčí, konšelský nábytek, zámecké pokoje, hračky ze zámku a podzámčí.

Vzdálenost od penzionu: 27 km

Štramberk

Hrad Štramberk stojící na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce, tvoří výraznou dominantu nejen malebného městečka Štramberk, nad jehož severozápadním okrajem historického centra se tyčí, ale celé Lašské brány Beskyd.

Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik mohutných hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. Trúba či „Kulatina“ – jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala symbolem kdysi mohutného hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu. Ve městě se také nachází muzeum Zdeňka Buriana.

Vzdálenost od penzionu: 31 km

Muzeum Tatra v Kopřivnici

Nejucelenější sbírka věnovaná kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA.
Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých a vyčerpávajících informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.

Vzdálenost od penzionu: 30 km

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí Hukvaldy, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupna na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří. Hrad Hukvaldy byl vybudován v první polovině 13. století. Během své existence, díky své poloze a mohutnému opevnění, nebyl zřejmě nikdy dobytý. Po požáru v roce 1762 již hrad Hukvaldy nebyl obnoven. Nejlépe zachovalým objektem na hradě Hukvaldy je kaple sv. Ondřeje, která byla v 19. století obnovena a udržována.

Vzdálenost od penzionu: 32 km

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou a „Hranická propast“

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky „Hranická propast“. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku – 69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením potvrzena hloubka dalších -220 m. Celková hloubka je tedy zatím -289,5 metru, dna dosud nebylo dosaženo.

Celková délka jeskynního systému: 1 240m
Délka návštěvní trasy: 375m
Doba prohlídky: 60 minut.

Vzdálenost od penzionu: 45 km

Helfštýn

Hrad Helfštýn je kulturní památkou spravovanou Muzeem Komenského v Přerově, p. o. a vznikl s největší pravděpodobností na konci 13. Století. Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. Celý komplex tvoří řada staveb užitkových i fortifikačních. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří. Má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.

Vzdálenost od penzionu: 66 km

Zajistěte si ubytování hned.

Termíny se rychle plní. Zejména v sezóně a o víkendech máme kapacity ubytování naplněné na dlouho dopředu.

Webdesign WEBOVKY BRNO