Soláň

 

Vrchol Soláň (861 m) je od pradávna považován za jednu z nejkrásnějších částí Valašska. Je součástí rozsáhlého celku Vsetínské vrchy.
Soláň proslul jako "valašský Olymp", protože vždy patřil k vyhledávaným místům malířů. Z vrcholu je krásný výhled na masiv Radhoště, Smrk, Kněhyni, Lysou horu a hřeben Javorníků. Za krásného jasného počasí jsou vidět Jeseníky, hřebeny Malé Fatry, Sůlovské skály a Martinské hole.
Na Soláni se dochovalo několik ukázek rázovitých valašských staveb. V roce 2006 byla otevřena Zvonice, která slouží jako informační centrum a galerie umění.
Soláň je významným celoročním rekreačním a turistickým místem. V létě je křižovatkou turistických a cyklistických tras. Po hřebeni vede nenáročná trasa pro turisty a zároveň cyklisty, která je v zimě udržovaná pro běžkaře.

Na Soláň se lze dostat autobusem ( zastávka 100 m), autem, pěšky po neznačených turistických trasách ( ochotně poradíme), na koni ( pokud vlastníte) apod.

Vzdálenost od penzionu . 4,5 km.

  

Valašské muzeum v přírodě

  

 Toto ojedinělé muzeum představuje ukázku tradiční lidové architektury, uchovávají se zde originální dřevěné stavby až z 18. Století. Návštěvnost je zde srovnatelná s návštěvností Pražského hradu. Toto „ živé muzeum“ ukazuje, jak se pěstovaly původní plodiny, choval dobytek a také předvádí návštěvníkům tradiční řemesla. Muzeum se dělí na 4 části a to na Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu, Valašskou dědinu a pod jeho správou jsou také Pustevny.  Pestrou celoroční programovou nabídku najdete na : www.vmp.cz.

Vzdálenost od penzionu: 10 km 

 

Jurkovičova rozhledna 

 

 Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Známý architekt Dušan Jurkovič navrhl vyhlídkovou věž, která dnes stojí  na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm, již v roce 1896, tedy před 116 lety. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů.
Zajímavostí stavby je to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm je stavěna dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů. Z rozhledny se naskýtá částečný výhled na Javorníky.

Vzdálenost od penzionu : 10 km

 

Muzeum Velké Karlovice

  

Karlovské muzeum se nachází v historickém středu Velkých Karlovic. Ve dvou budovách památkově chráněného objektu bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice, které poskytují výmluvný a charakteristický obraz života lidí v tomto rázovitém koutu Valašska. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru. Atmosféru dokresluje prostá valašská kuchyně s původním vybavením.

Vzdálenost od penzionu : 10 km

 

Pustevny

 

Pustevny jsou nejoblíbenějším turistickým střediskem v Beskydech a socha Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť, je neznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje.

Dvě nejznámější stavby Pusteven jsouLibušín a Maměnka, které navrhl světoznámý slovenský architect Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Byly zpřístupněny v roce 1899. velkou rekonstrukcí prošly ve druhé polovině devadesátých let minulého století a znovu na začátku tohoto století.

Bohužel Libušín v března 2014 vyhořel. Na jeho obnovu se pořádá Veřejná sbírka, kterou oranizuje Valašské muzeum v přírodě. Na původní výzdobě Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš. Podle jeho kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry malíř Karel Štapfer.¨

Vzdálenost od penzionu : 17 kmRadhošť

 

Radhošť je nejznámější hora v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Měří 1129 metrů a nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky a Malou a Velkou Fatru.

Radhošť bývá spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj po svém příchodu na Velkou Moravu kdy v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Říká se, že jeho modla byla uložena v podzemním chrámu.

Masív hory je protkán pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, dlouhými až několik stovek metrů. Podle jedné z pověstí bývaly ještě na počátku století tak prostorné, že jimi mohl z Pusteven až na Radhošť projet vůz tažený koňmi. Řada skalních puklin a podzemních jeskyní sváděla i k představám nadpozemských bytostí.

Na Radhošť se dostanete nejlépe pěšky z Pusteven, délka trasy je 3,9 km

 

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

   

Živé muzeum gobelínů představuje ojedinělý projekt Moravské gobelínové manufaktura, který umožňuje návštěvníkům navštívit gobelínové a kobercové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu, a vychutnat si tak atmosféru tradičního uměleckého řemesla.

Vzdálenost od penzionu : 27 km

Zámek Kinských

 

Empírový zámek u rozlehlého parku získal svou současnou podobu v polovině 19. století. Dnes zámek slouží jako muzeum, ale také jako dějiště společenských a kulturních akcí.Stálé expozice: sklo a gobelíny - umělecké řemeslo a průmysl ve VM, nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí, kavárnička Antonína Duřpeka, vůně kávy ve Valašském Meziříčí, konšelský nábytek, zámecké pokoje, hračky ze zámku a podzámčí.

Vzdálenost od penzionu : 27 km

 

Muzeum Tatra v Kopřivnici

 

Nejucelenější sbírka věnovaná kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA.
Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých a vyčerpávajících informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů. 

Vzdálenost od penzionu : 30 km

 

Štramberk

  

Hrad Štramberk stojící na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce, tvoří výraznou dominantu nejen malebného městečka Štramberk, nad jehož severozápadním okrajem historického centra se tyčí, ale celé Lašské brány Beskyd.

Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik mohutných hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. Trúba či „Kulatina" - jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala jakýmsi symbolem kdysi mohutného hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu.

Vzdálenost od penzionu . 31 km

 

Hrad Hukvaldy

 

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí Hukvaldy, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupna na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří. Hrad Hukvaldy byl pravděpodobně vybudován v první polovině 13. století. Během své existence, díky své poloze a mohutnému opevnění, nebyl zřejmě nikdy dobytý. Po požáru v roce 1762 již hrad Hukvaldy nebyl obnoven. Nejlépe zachovalým objektem na hradě Hukvaldy je kaple sv. Ondřeje, která byla v 19. století obnovena a udržována.

Vzdálenost od penzionu : 32 km

 

Zbrašovské aragonitové jekyně v Teplicích nad Bečvou a „ Hranická propast“

 

 

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky "Hranická propast". Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku - 69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením potvrzena hloubka dalších -220 m. Celková hloubka je tedy zatím -289,5 metru, dna dosud nebylo dosaženo.

Celková délka jeskynního systému: 1 240m
Délka návštěvní trasy: 375m
Doba prohlídky: 60 minut.

Vzdálenost od penzionu : 45 km

 

Helfštýn

 

Hrad Helfštýn je kulturní památkou spravovanou Muzeem Komenského v Přerově, p. o. a vznikl s největší pravděpodobností na konci 13. Století. Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. Celý komplex tvoří řada staveb užitkových i fortifikačních. V současné době jsou na hradě zpřístupněna  čtyři nádvoří. Má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.

Vzdálenost od penzionu : 66 km