Valašsko  

Je hornatá oblast, která se rozkládá na východě České republiky a zasahuje do území tří moravských krajů, a to kraje Olomouckého, Moravskoslezkého a Zlínského. Tento svébytný region je zasazen do prostředí pohoří moravskoslezských Beskyd. Moravskoslezké Beskydy tvoří samostatnou jednotku vnějšího obvodu Karpat, které z většiny zasahují do sousedního Slovenska, jsou tudíž v České republice naprosto unikátní. 

Již v roce 1973 byly Beskydy vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí – CHKOB, která je svou rozlohou  1166 km2 největší v České republice. 

Region nese název podle pastevců ovcí ( valachů) a byl osídlen ve 12. Století. Spojením zemědělců, kteří se usídlili v údolích a  pastevců v horách vznikla  velmi osobitá kultura. Dodnes jsou k vidění původní dřevěné stavby a je zachována silná folklorní tradice.

Valašsko skýtá také četné možnosti provozování letních i zimních sportů. Zájemci o pěší turistiku mají k dispozici 189 km značených turistických cest, ve městech a v okolí rekreačních středisek lze pěstovat všechny druhy letních sportů včetně sálového či venkovního plavání, míčových her, tenisu, cykloturistiky, jízdy na koni, rogala i paraglidingu. 

Příznivcům zimních sportů nabízí své služby 22 středisek se 126 lyžařskými vleky a 2 lanovkami, 91 sjezdových tratí s celkovou délkou 47 km a 55 běžeckých tratí o celkové délce 653 km. V zimních stadionech je možno věnovat se bruslení či lednímu hokeji.